ul. Szalaya 84, 34-460 Szczawnica

Członkowie UTW czytali przedwiośnie

Członkowie UTW czytali przedwiośnie

W trwającym roku stulecia odzyskania niepodległości, Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda zaproponował Polakom Narodowe Czytanie Przedwiośnia Stefana Żeromskiego.
W Szczawnicy tę inicjatywę podjęła Miejska Bibliotek Publiczna,  która do wspólnego czytania lektury zaprosiła 8 września słuchaczy Pienińskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Na placu przy DT Halka wszystkich przybyłych przywitała dyrektor MBP Stanisława Waruś. Spotkanie rozpoczęło się od piosenek z repertuaru słynnych trzech „bardów Solidarności” – Jacka Kaczmarskiego, Przemysława Gintrowskiego i zmarłego w tym roku Zbigniewa Łapińskiego, w interpretacji Łukasza „Kudłatego” Różyckiego, który przygotował oprawę mu-zyczną wydarzenia. Następnie wybrane fragmenty Przedwiośnia, m.in. Rodowód, Szklane domy, Nawłoć, czytali w kolejności: Anna Malinowska, Maria Mastalska, Maria Drobot, Kazimiera Ciesielka, Zofia Krępa, Adam Piątek, Maria Malinowska i Anna Ziemiańczyk z PUTW. Czytanie, przeplatane piosenkami śpiewanymi przez Łukasza Różyckiego, zakończyło się wykonaniem utworu Stanął w ogniu nasz wielki dom przez Łukasza wraz z Bartkiem Trzeszczoniem.
Wszyscy przybyli na Narodowe Czytanie mieli okazję do zabrania ze sobą pamiątkowego stempla, przygotowanego przez pracowników Biblioteki.
Spotkanie z powieścią Stefana Żeromskiego pomógł zorganizować „przy wiewiórce” Miejski Ośrodek Kultury w Szczawnicy.

foto/tekst: MOK Szczawnica
Skip to content