ul. Szalaya 84, 34-460 Szczawnica

„EMERYCIE-RUCH TO ŻYCIE !!”

„EMERYCIE-RUCH TO ŻYCIE !!”

Umiejętność zachowania zdrowia oraz ciągła aktywizacja w tym zakresie jest ważna na wszystkich etapach naszego życia. Szczególnie jest istotna jednak dla osób starszych. Zrozumienie przez nich potrzeby ćwiczeń fizycznych ma wielki wpływ na jakość ich życia. Aktywne zajęcia z zakresu kultury fizycznej zapewniają utrzymanie kondycji, poprawiają ogólną sprawność, przywracają dobre samopoczucie, a także kształtują nawyki w zakresie zdrowego stylu życia osób.

Nasz Pieniński Uniwersytet Trzeciego Wieku wychodzi naprzeciw takim potrzebom, oferując słuchaczom możliwość zagospodarowania wolnego czasu poprzez aktywność ruchową. Nie jesteśmy w stanie powstrzymać upływającego czasu, ale możemy zdrowo starzeć się, ze świadomością, że żyjąc intensywnie,  żyjemy dłużej. Nie będziemy dłużej młodsi, ale dłużej starsi!

Mając wieloletnie doświadczenie pedagogiczne w zakresie kultury fizycznej, już jako emerytka podjęłam się roli edukatora słuchaczy – studentów PUTW prowadząc z nimi ćwiczenia ruchowo-aktywizujące na basenie oraz zajęcia ruchowe na sali gimnastycznej. Z mojej strony są one częściowo formą wolontariatu. Dzięki życzliwości Pani Dyrektor, Marii Gonciarz, mamy udostępniony basen w sanatorium „Budowlani”. Słuchacze ćwiczą w zorganizowanych grupach. Zajęcia te nie wymagają wielkiej sprawności fizycznej ani umiejętności pływania z pewnością jednak polepszają ogólną kondycję, poprawiają sylwetkę, wydolność organizmu oraz wzmacniają mięśnie. Nie powodują obciążeń stawów, są całkowicie bezpieczne i skuteczne. Ćwiczenia na basenie są atrakcyjną, ciekawą formą gimnastyki dla pań i panów w starszym wieku. To wpływająca pozytywnie, nie tylko na zdrowie, ale i dobre samopoczucie, zabawa, pełna żartów i humoru.

Dzięki życzliwości Pana Dyrektora Pawła Sypka, słuchacze mogą korzystać z sali gimnastycznej przy Szkole Podstawowej nr 1 w Szczawnicy, odbywając tam zajęcia z gimnastyki rehabilitacyjnej. Te ruchowe ćwiczenia zapobiegają negatywnym skutkom upływu lat. Niektórzy obawiają się, czy podołają ćwiczeniom. Okazuje się, że tak. Przy tak pozytywnym nastawieniu „łamanie w krzyżu” ustępuje, ból „za łopatką” gdzieś się gubi.  Dla uczestników zajęcia na basenie czy na sali to ważny punkt w planie tygodnia.

Jako prowadząca, staram się przygotować ćwiczenia, adekwatne do rzeczywistych potrzeb seniorów, uwzględniając ich możliwości. Te formy zajęć bardzo korzystnie wpływają na samopoczucie ćwiczących. Świetna atmosfera na zajęciach powoduje, że z przyjemnością je prowadzę. Dają mi one dużą satysfakcję.

Obserwując integrację słuchaczy, ich zaangażowanie oraz skuteczność zajęć, jestem pewna, że działania te mają sens, w który ja również się wpisuję.

Serdecznie zapraszam – dołącz do nas!

Urszula M.

Skip to content