ul. Szalaya 84, 34-460 Szczawnica

Na progu jesieni – „Przedwiośnie”

Na progu jesieni – „Przedwiośnie”

„Szklany dom” Stefana Żeromskiego w Ciekotach

Narodowe Czytanie to inne obcowanie z książką. W nietypowej scenerii (skwer, plac, park) i jak najbardziej odpowiedniej (biblioteka, kino)  można  posłuchać  fragmentów dzieł literatury polskiej, a nawet samemu odczytać zebranym słuchaczom wybrany akapit.

W najbliższą sobotę, 8 września 2018 r. podczas  siódmej edycji tej ogólnopolskiej akcji można będzie posłuchać  fragmentów „Przedwiośnia” Stefana Żeromskiego, pisarza uznawanego za „SUMIENIE NARODU”. Dlaczego wybór padł na tę powieść, tłumaczy w   liście Prezydent RP: „Wszystko, co kłębiło się w duszach Polaków 100 lat temu, kiedy walczyli o odrodzenie wolnej Ojczyzny, bronili jej granic i pracowali dla jej odbudowy znajdziemy w tej książce – testamencie Stefana Żeromskiego”.

Akcji tej patronują w Szczawnicy Miejski Ośrodek Kultury oraz Miejska Biblioteka Publiczna, a lektorami będą słuchacze Pienińskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku.

W roku jubileuszu odrodzenia Polski powrócimy wspólnie do gorących dyskusji o kondycji Polski w pierwszych latach po odzyskaniu niepodległości, rodowodu Cezarego Baryki, idei szklanych domów, niespełnionej miłości ….

Zainteresowani, którzy 8 września o godz. 11.00 zatrzymają się bodaj na chwilę na skwerze obok DT Halka, by posłuchać  „krytycznej refleksji nad dziejami ojczystymi”,  przekonają się, że ta trudna w odbiorze proza nie pozostawia obojętnymi. Wprost zmusza do  zadumy nad losami Polski, Polaków i młodzieńczą zapalczywością głównego bohatera:

„Czemu gnębicie w imię Polski nie – Polaków? … Czemu tu tyle nędzy?…

Na wszystko pan znajdzie wytłumaczenie! Wiem! Ale nie chcę pańskich tłumaczeń. Ja chcę zaprzeczeń w czynie!””

 

 

Skip to content