ul. Szalaya 84, 34-460 Szczawnica

Nasza wycieczka do Wieliczki

Nasza wycieczka do Wieliczki

„Pieniążki kto ma ten jedzie do Wieliczki, A kto pieniążków nie ma ten palcem do solniczki…”

Przytoczony fragment biesiadnej piosenki to świetne motto  do odbytej przez nas w dniu 22 lipca wycieczki .

Na zaproszenie Pana Wojciecha  Kozaka, Wicemarszałka Województwa Małopolskiego  30 osobowa grupa słuchaczy Pienińskiego UTW  zyskała  niepowtarzalną okazję  nieodpłatnego zwiedzenia  Kopalni  Soli Wieliczka, miejsca  szczególnego dla kultury polskiej, zabytku   wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO .

Serdecznie dziękujemy Panu Marszałkowi za wyrazy sympatii, życzliwość oraz możliwość odbycia tej  niezapomnianej wyprawy. 

Naszą wyprawę rozpoczęliśmy, 101 m pod ziemią, od udziału w Mszy Św. odprawianej w Kaplicy Św. Kingi. Magia tego miejsca, ogrom przestrzeni,  blask kryształowych żyrandoli padający   na misternie rzeźbioną posadzkę, solne płaskorzeźby i ołtarze odznaczające się niezwykłym artyzmem                   i  doskonała akustyka sprawiły, że  to przeżycie  na długo zapadnie                    w naszej  pamięci.

Na zwiedzanie kopalni wyruszyliśmy pod przewodnictwem sympatycznego Pana Waldemara, który profesjonalnie i z humorem wprowadził nas   w tajemniczy świat podziemnych korytarzy, urokliwych  jeziorek, dziesiątków solnych rzeźb, oryginalnych urządzeń i sprzętu górniczego. Towarzyszyła nam zaduma i refleksje   nad  zmaganiami górników  z żywiołem oraz  ich ciężkiej       i niebezpiecznej pracy.

Miłym akcentem podczas zwiedzania kopalni były życzenia  i gromko odśpiewane „sto lat” dla  Madzi i Władzi, które jak się okazało   właśnie   22 lipca obchodzą urodziny.

Niedzielne popołudnie spędziliśmy w Liszkach, do których zaprosili nas członkowie Lisiecki Klub Seniora. Przyjęto nas po królewsku. Biesiadowaliśmy przy gitarze i pysznych, grillowanych lisieckich kiełbaskach. Był też czas na cenna wymianę doświadczeń na temat działalności naszych stowarzyszeń oraz deklaracje współpracy. Zapraszamy i czekamy na rewizytę w Szczawnicy.

Na zakończenie dnia zwiedzanie Opactwa Benedyktynów w  Tyńcu i szczęśliwy powrót do domu.

Wieliczka- ciekawostki

 

Skip to content