ul. Szalaya 84, 34-460 Szczawnica

W pogoni za ideałem

W pogoni za ideałem

21 lutego 30-sobowa grupa słuchaczy PienińskiegoUTW spędziła wyjątkowo miłe popołudnie i wieczór uczestnicząc w wyjeździe do Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie. Mogliśmy podziwiać zarówno jego zewnętrzną, zabytkową architekturę, ale także przepiękny wystrój wnętrz.

Obejrzeliśmy tam utrzymaną w konwencji komedii niezwykle atrakcyjną wizualnie sztukę pt. „Victoria True Woman Show”. Świetna obsada aktorska E. Olszówki, A. Sokołowskiej, E. Bułhak, Z. Zamachowskiego i K. Szczepaniaka gwarantowała wspaniałą zabawę. I tak też było! Formuła spektaklu, pełna światła, ruchu, tańca i muzyki oraz gra aktorska z dużą dozą spontaniczności złożyły się na to efektowne widowisko, które dostarczyło nam – widzom pozytywnych emocji, humoru, a nawet wzruszeń. Był to spektakl o kobietach, ale nie tylko dla kobiet, gdyż skłaniał wszystkich do refleksji, jak sprostać można dzisiaj wymaganiom i oczekiwaniom świata uwikłanego w pozory i sztuczność, co jest naszym priorytetem, czy jesteśmy ważni dla siebie samych, czy tylko chcemy się podobać innym. Na te pytania próbowały odpowiedzieć trzy kobiety stając do wyścigu o tytuł Superwoman, w telewizyjnym show.

Wiktoria to marzycielka wpędzana przez matkę w kompleksy, potrzebująca akceptacji, niespełniona w życiu, ale empatyczna i ciepła dziewczyna, która dzięki konkursowi odzyskuje wiarę w siebie. Justyna to typ Matki – Polki zapracowanej, zajętej domem i rodziną kobiety, która chce wygrać show i tym sposobem udowodnić, że może coś osiągnąć, zdobyć tylko dla siebie, spełnić się w innej roli. Ewa z kolei, to wyzwolona, niezależna, pełna samodyscypliny szefowa korporacji odrzucająca uczucia i role, jakie narzuca społeczeństwo kobietom. Kreuje się na pewną siebie kobietę sukcesu, silną psychicznie i fizycznie. Wszystkie trzy kobiety konfrontują się w ogniu pytań i zadań odpowiadając jak wygląda ich dzień, jakiej diety przestrzegają, jakie wartości i wzorce preferują, jak wyglądają, chodzą, myślą, dokonują wyborów, co ważne w ich życiu: macierzyństwo czy kariera, ciało czy dusza, mąż czy kochanek? Każdej z tych kobiet jest do ideału tak samo blisko jak i bardzo daleko.

Zaaranżowane przerwy w dostawie prądu zwalniały akcję sztuki. Gdy cichło wszystko na chwilę, to odkrywało się przed widzami prawdziwe oblicze każdej z kobiet. Widzą one bezsens tego konkursu. Dążenie do perfekcji, bycia trendy, prowadzi je do smutnej refleksji, że żyjąc na pokaz zapominają o sobie, o tym czego naprawdę potrzebują i chcą. Do jakich wniosków dochodzą? Otóż, Wielofunkcyjna Superwoman, Kobieta Idealna nie istnieje !! I tak utrzymana najpierw w humorystycznym tonie sztuka, stopniowo zmieniała swoje tempo przypominając, że wpasowanie się w pewien wzorzec, pogoń za ideałem jest próżnością i bezsensem. Tę prawdę wyraził także Artysta – Gucio, który biorąc udział w występie stwierdza, że nie przystaje do jego formuły. W swojej aktualności i mądrości sztuka uświadamia, że nie trzeba stać na podium, aby korzystać z tego, co ma nam do zaoferowania życie. Każda kobieta jest inna, każda piękna i wyjątkowa niezależnie od wyglądu, wieku, statusu zawodowego czy rodzinnego. Musi jednak dbać o to, by nie zatracać swojej wrażliwości, znać swoją wartość, być sobą, żyć także dla siebie i kochać siebie bez utraty miłości dla innych.

Spektakl zakończył się brawami, tym bardziej, że występujący aktorzy odczytali deklarację manifestując swoje wsparcie dla Dyrektora Teatru Juliusza Słowackiego i działalności tej placówki.

Zachwyceni wieczorną scenerią Krakowa postanowiliśmy spontanicznie odwiedzić także Ogród Świateł, w którym mogliśmy podziwiać przepiękne instalacje świetlne ukazujące treść jednej z baśni Braci Grimm – „Królewna Śnieżka”.

Nasze spotkanie ze sztuką oceniamy jako bardzo udane. Wspólny wyjazd w miłej atmosferze możemy uznać za bardzo wartościowy pod względem kulturalnych doznać i towarzyskiej wyprawy.

Nie przyszło nam wówczas do głowy, że trzy dni później rozpocznie się wojna ukraińsko-rosyjska i nasze teatralne wrażenia zejdą na dalszy plan, a zaistniała sytuacja będzie wymagać naszej energii i zaangażowania w niesienie pomocy naszym ukraińskim „sąsiadom”. Stowarzyszenie Pieniński UTW bierze udział w akcji „Solidarność z Ukrainą” i organizuje zbiórkę darów dla uchodźców z Ukrainy.

Antonina Morawczyńska

Skip to content