ul. Szalaya 84, 34-460 Szczawnica

Wykład Pana Profesora Ludwika Freya

Wykład Pana Profesora Ludwika Freya

…odrzekł Mały Książę. – Szukam przyjaciół. Co znaczy „oswoić”?
– Jest to pojęcie zupełnie zapomniane – powiedział lis. – „Oswoić” znaczy „stworzyć więzy”…

                                                                                            „Mały Książę”  Antoine de Saint-Exupéry

 

Według  Słownika Języka Polskiego PWN  słowo oswoić (oswajać ) znaczy m.in. «przyzwyczaić do kogoś lub do czegoś albo zapoznać z czymś.

 

Intrygujący , acz nie całkiem początkowo zrozumiały dla nas,   tytuł wykładu Pana Profesora Ludwika Freya stał się po jego wysłuchaniu całkiem jasny. Podczas sobotniego spotkania udało nam się oswoić z wiedzą „ O oswajaniu roślin”.

 

Każda roślina ma swoją nazwę. Nawet jeśli jej nie znamy, możemy być pewni, że jakiś botanik starannie ją opisał i zadbał o jej „imię i nazwisko”, a czasem i dodatkowe przydomki. Czyli nadał jej nazwę rodzajową i gatunkową (w dodatku po łacinie). Oczywiście rośliny miały swoje nazwy, zanim wzięli się za nie uczeni. Historia wielu nazw ginie w mrokach dziejów. Często nawiązywały one do  właściwości rośliny, jej wyglądu bądź użyteczności. Pewne jest zatem, że nadający nazwę , nieważne uczony lub nie, musiał dobrze zapoznać się z rośliną czyli oswoić ją .

Z wielkim zainteresowaniem zapoznaliśmy się z  sylwetką żyjącego w XVII Iw. Znakomitego „oswajacza   roślin” ks. Jana Krzysztofa Kluka, który choć samouk  z zapałem zajmował się naukami przyrodniczymi  .Był  człowiekiem o wszechstronnych zainteresowaniach.  Zasłynął przede wszystkim jako botanik. Opublikował wiele prac, które stanowiły przełom w ówczesnych polskich naukach przyrodniczych i rolniczych 3-tomowy Dykcyonarz roślinny…, w którym opisał, a więc oswoił , 1536 gatunków roślin krajowych i zagranicznych, ułożonych w alfabetycznym porządku nazw łacińskich z przyporządkowanymi im nazwami polskimi.  M. in. wyróżnił i opisał  jako odrębny gatunek  roślinę z rodziny szczeciowatych  nazwaną Czarcikęsik Kluka (Succisella inflexa (Kluk)

P.s.

Na niektórych nazwach roślin można połamać język, inne są dziwne, urocze  lub śmieszne. Wykład Pana Profesora zainspirował mnie  do tego aby rozszerzyć poznaną listę roślin o nietuzinkowych nazwach o nowe przykłady.

Może zainteresuję tym kogoś z Was na tyle, że zada sobie trud i spróbuje odszukać jak one wyglądają oraz z skąd wzięła się taka nazwa.  W każdym wieku warto nie tylko oswajać wiedzę ale również ją poszerzać.

 

A OTO PRZYKŁADY: psiząb, żmijowiec, wężymord, podejźrzon, nasięźrzał, koniopłoch, zaraza, szczwół, kurzyślad(niedośpiałek), szczyr, mangostan(żółtopla), języczka, kocimiętka, gwiazdosz, firletka, kosmos, dziwadło, krwiściąg, farbownik, okrzyn, obrazki

 

 

 

Skip to content