ul. Szalaya 84, 34-460 Szczawnica

Z grudniowego nr „Z Doliny Grajcarka”

Z grudniowego nr „Z Doliny Grajcarka”

Czas nas zmienia bez wątpienia (z piosenki Jerzego Połomskiego)

 

W różnych aspektach egzystencji wszystkich nas to dotyczy. Bez względu na to, czy lubimy zmiany, czy wolimy stagnację, nie unikniemy zawirowań, które zmienią nasze życie i zmienią nas.

My seniorzy nie lubimy specjalnie zmian. Lubimy życie  spokojne, najlepiej w dobrej formie fizycznej i mentalnej, otoczeni życzliwymi ludźmi i oddaną rodzinką.

Skoro nie zawsze jest to możliwe, jako słuchacze Pienińskiego UTW staramy się dodać  jesieni życia jasnych barw. Każdy dzień może rozpogodzić spotkanie ze znajomymi o podobnych zainteresowaniach i podobnym pomyśle na przyszłość. To samo może sprawić jakakolwiek aktywność, która wzmocni kondycję ciała i zapobiegnie kurczeniu się mózgu. Nasze hasło – Skoro mamy się zmieniać, to tylko na lepsze! Że co? To już wątpliwe, jak chodzi o seniorów? Oj tam, oj tam…

Nasze spotkania w ramach regularnych i okazjonalnych zajęć udowodniły, jaki potencjał w nas drzemie. Ile talentów zostało odkrytych, ile ciekawych pomysłów zrealizowano, a przede wszystkim, ile czasu wspólnie spędzono, który naładował  uczestników pozytywnymi emocjami i wzmocnił.

Okazją do tych spotkań były między innymi działania z projektu „Aktywizacja seniorów po covidowej izolacji”, w ramach którego od 1 października 2021 roku do 29 listopada 2022 zrealizowaliśmy:

2 rajdy piesze i 1 rowerowy, wyjazd do teatru, 3 wyjazdy na baseny termalne, wyjazdowy wykład w niedzickim zamku, zajęcia aerobicu wodnego, tai – chi, gimnastykę z elementami jogi, warsztaty plastyczne.

Jesteśmy bardzo wdzięczni Zarządowi Województwa Małopolskiego za zaakceptowanie naszego projektu i finansowe wsparcie jego realizacji. Przyznane środki mogliśmy wykorzystać na atrakcyjne dla słuchaczy zajęcia i imprezy. Bez tych środków byłoby krucho…

W tym roku dotychczas opracowaliśmy około 10 projektów. Tylko 3 zyskały aprobatę organizatorów konkursów i de facto zostały już przez nas zrealizowane. Nie poddajemy się jednak czarnowidztwu – „Co będzie od stycznia bez środków pozyskanych z zewnątrz ??!!”.

Zmieniliśmy się, uświadomiliśmy sobie, że czego nie umieliśmy, już potrafimy. Dalej będziemy przystępować do konkursów na zadania publiczne. A nuż się uda!

Skip to content