W sierpniowym numerze „Z DOLINY GRAJCARKA” – do przeczytania i refleksji tekst o szczawnickich seniorach autorstwa naszego Kolegi Adama Piątka:
„Jak mają odnaleźć się seniorzy w nowej rzeczywistości?”
Obostrzenia sanitarne zostały poluzowane. Nie ma obowiązku i nakazu przebywania w domu. Możemy spacerować, odwiedzać rodzinę i znajomych. Wbrew pozorom Covid-19 nie skapitulował, dalej czai się wśród nas. Pomimo mniej rygorystycznych zaleceń sanitarnych musimy pamiętać o podstawowych zasadach higieny. Częste dokładne mycie rąk, ich dezynfekcja, unikanie dużych zgromadzeń i używanie maseczek to elementarne działania zmniejszające ryzyko zakażenia groźnym wirusem.
Na temat stosowania maseczek zdania są podzielone, jedni uważają że chronią, inni że wręcz przeciwnie. Jeżeli jest przepis, mówiący o nakazie stosowania maseczek w przestrzeni, gdzie nie można uzyskać dystansu społecznego (1,5 metry) oraz w sklepach i kościołach, to należy go przestrzegać. Kierowca przestrzegający przepisu kodeksu drogowego nie dyskutuje czy w mieście jechać szybciej niż 50 km/h czy też nie parkuje w miejscu zakazanym. Dziwnym trafem niektórzy za nic mają nakazy stosowania maseczek twierdząc, że są zdrowi lub mają podstawę prawną do nie stosowania maseczek. Astmatycy, którym przeszkadza maseczka, mogą używać przyłbicy. Sama maseczka nie chroni zakładającego ją lecz ogranicza możliwość zarażania innych. Pamiętajmy o tym, apel ten skierowany jest również do przyjezdnych tak licznie odwiedzających tego lata Szczawnicę. Szanujmy się nawzajem, a przetrwamy trudny okres walki z koronawirusem. Dopóki nie będzie skutecznego leku przeciw Covid-19 (czy to szczepionki czy też innego specyfiku) dopóty musimy przestrzegać reżimu sanitarnego. Nie jest to wymysł Ministerstwa Zdrowia czy Sanepidu, ale zachęta do zdroworozsądkowego podejścia do niebezpieczeństwa.
Możemy uczestniczyć w wydarzeniach typu wesela, komunie, bierzmowania , pogrzeby czy w innych imprezach okolicznościowych. Pamiętajmy – dystans społeczny przede wszystkim, zasłonięcie ust i nosa, zero alkoholu, tańce w bardzo ograniczonym zakresie. Nie dajmy zawładnąć koronawirusowi naszym zdrowiem i życiem. Covid-19 można przechodzić bezobjawowo i to może być mylące. Możemy być nosicielami wirusa nie wiedząc o tym. Objawy choroby to nie tylko kaszel, wysoka temperatura, to mogą być bóle w plecach, utrata smaku i węchu.
Te powyższe uwagi nie są poparte wiedzą medyczną, tylko obserwacjami i przekazem innych, którzy zetknęli się z koronawirusem.
Większość seniorów tęskni za spotkaniami na różnego rodzaju warsztatach, wykładami na żywo czy też wspólnymi biesiadami.
Mnie samemu brakuje zajęć doskonalących umiejętności fotograficzne prowadzonych swego czasu w profesjonalny sposób przez Państwo Agnieszkę i Michała Wojniczów oraz zajęć komputerowych w brawurowy i przystępny sposób prowadzonych przez Panią Małgorzatę Rams.
Nie pozostaje nic innego jak uzbroić się w cierpliwość, bo normalność na pewno zawita, nie wiadomo tylko kiedy. /Adam Piątek/