ul. Szalaya 84, 34-460 Szczawnica

Wykłady wyjazdowe

Wykłady wyjazdowe

Słuchacze PUTW w tym miesiącu dwukrotnie wysłuchali wykładów poza Szczawnicą.
Pierwszy wykład odbył się 14 marca w cerkwiach Szlachtowej i Jaworek. Nasza Koleżanka, Zofia Krępa, wystąpiła tym razem nie tyle w roli emerytowanego nauczyciela, co czynnego przewodnika. Oprowadziła studentów po tych szczególnych kościołach, wyjaśniając przede wszystkim, dlaczego ikonostas stanowił Biblię dla ubogich. Przy okazji opowiedziała o historii tych miejscowości i tragicznych losach mieszkańców – Łemków.
Wykład był poprowadzony z wielką znajomością tematu. Zebrani z zapartym tchem wysłuchali mnóstwa informacji dotyczących religii prawosławnej, jej genezy i symboliki, która znalazła odzwierciedlenie w wystroju świątyń. Obecnie kościoły te służą mieszkańcom Szlachtowej i Jaworek, którzy dokładają wszelkich starań, by świątynie zachowały swój charakter, a jednocześnie integrowały wszystkich odwiedzających te miejsca kultu.W wykładzie uczestniczyło blisko 30 słuchaczy, a zainteresowanie tematem wskazuje na potrzebę zorganizowania ponownego wyjazdu dla pozostałych, którzy z różnych względów nie mogli tym razem uczestniczyć w tych interesujących zajęciach.

BN

W dniu 20.03.1918r wysłuchaliśmy interesujacego wykładu dr Bożeny Bogusz – mikrobiologa na temat: „ Bolerioza choroba naszych czasów ” .
Był to wykład wygłoszony w murach prawdziwej uczelni – Podhalańskiej Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Targu.
Do wielu uczestników wróciły miłe wspomnienia z lat studenckich…….

Poniżej przedstawiam kilka informacji o tej groźnej i coraz powszechniejszej chorobie.

Borelioza, krętkowica kleszczowa, choroba z Lyme jest to wieloukładowa choroba zakaźna wywoływana przez bakterie należące do krętków: Borrelia burgdorferi przenoszona na człowieka i niektóre zwierzęta przez kleszcze Zakażenie człowieka następuje poprzez ślinę lub wymiociny kleszcza. Rezerwuarem krętka są liczne gatunki zwierząt, głównie gryzonie.
Wczesne objawy choroby obejmują powstanie charakterystycznego rumienia cechującego się obwodowym szerzeniem się i centralnym ustępowaniem. Rumień wędrujący jest najczęstszym objawem wczesnej postaci boreliozy. Inne wczesne zmiany to rzadko występujący naciek limfocytarny skóry oraz objawy grypopodobne obejmujące gorączkę, ból głowy, osłabienie. Wczesne objawy ustępują w ciągu 3 miesięcy i u części chorych rozwija się postać wczesna rozsiana, która może przebiegać pod postacią zapalenia stawów lub neuroboreliozy albo (rzadziej) zapalenia mięśnia sercowego. Po wielu latach od zakażenia u części chorych dochodzi do zanikowego zapalenia skóry, przewlekłego zapalenia stawów, powikłań neurologicznych.
Borelioza jest rozpoznawana na podstawie dodatnich testów serologicznych oraz występowaniem typowych objawów klinicznych.
Zakażenie jest skutecznie leczone za pomocą antybiotyków z grupy penicylin, cefalosporyn oraz tetracyklin.

Strzeżmy siebie i bliskich przed tą groźną chorobą zakaźną.

Anna Ziemiańczyk

Skip to content