Dzięki Panu Tomaszowi Hurkale – Dyrektorowi Miejskiego Ośrodka Kultury w Szczawnicy i Redakcji miesięcznika wiadomości szczawnickich „Z Doliny Grajcarka” możemy informować społeczność szczawnicką o działalności naszego Stowarzyszenia. W majowym numerze został zamieszczony artykuł obrazujący zakres inicjatyw i przedsięwzięć Pienińskiego UTW. Szczególne podziękowania dla Pani Aliny Lelito, z którą systematycznie współpracujemy.
Nauka jest dobra na wszystko(sic!)
Nie piosenka? Piosenka też i dlatego w ostatnim tygodniu kwietnia studenci Pienińskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku rozpoczęli systematyczne zajęcia z cyklu „Biesiadne śpiewanie”. Już przygotowują repertuar na tzw. majówkę.
Dotychczas uczestniczyli w bardzo różnorodnych tematycznie wykładach, bo dotyczyły one zdrowego odżywiania się, historii nazwisk pienińskich, boreliozy – choroby naszych czasów, botanicznego poznawania Pienin, symboliki strojów , zmian zwyrodnieniowych kręgosłupa.
Wykład o boreliozie miał miejsce w Podhalańskiej Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Nowym Targu i został zorganizowany dla wszystkich uniwersytetów trzeciego wieku , z którymi Uczelnia współpracuje. Słuchacze PUTW zwiedzili również cerkwie w Jaworkach i Szlachtowej, gdzie zapoznali się z historią ikonostasu.
Na wszystko pomagają przede wszystkim systematyczne , raz w tygodniu prowadzone zajęcia, a są to: gimnastyka rehabilitacyjna, gimnastyka w wodzie, gimnastyka z elementami jogi, język angielski dla początkujących, zajęcia komputerowe, tworzenie witraży, nauka haftu i szydełkowania, nordic walking, koło fotograficzne. Słuchacze mieli także okazję lepiej poznać swoje ciało podczas badania tkanki mięśniowej, tłuszczowej i nawodnienia oraz …. mają możliwość na cyklicznych zajęciach lepiej poznać zawiłości techniczne swoich smartfonów i tabletów.
Żeby nam seniorom żyło się weselej, dba o to cały sztab LUDZI O WIELKIM SERCU. Banał? W tym wypadku nie. Jak bowiem nazwać tych, którzy bezinteresownie, na zasadach wolontariatu prowadzą wykłady, zajęcia, stronę internetową, wynajmują pomieszczenia, użyczają sprzętu? „ Człowieczej ręki ciepło, którą mi podano, przez lata noszę z sobą, już się nie wystudzi”(Stanisław Jerzy Lec).
BN