ZUS ostrzega przed oszustami oferującymi pomoc przy 14 emeryturze

Opublikowane przez lutek w dniu

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przestrzega przed oszustami, którzy podają się za ich pracowników i proponują załatwienie formalności związanych z 14. emeryturą. Czternastka wypłacana będzie bez wniosku, nie trzeba składać do ZUS żadnego pisma.
Pseudousługi „na pracownika ZUS” mogą skutkować wyłudzeniem gotówki, danych z dowodu osobistego bądź numeru rachunku bankowego.
ℹ PAMIĘTAJ!
Pracownicy ZUS nie odwiedzają emerytów, rencistów i innych osób w domach i nie proponują płatnych usług.
Oferta pomocy w wypełnieniu wniosku, żądanie danych osobowych lub bankowych powinny być sygnałem ostrzegawczym. Jeśli tożsamość takiej osoby budzi wątpliwości, to najlepiej powiadomić o tym policję i najbliższą placówkę ZUS.

Prawo do dodatkowego świadczenia mają emeryci i renciści, którym te świadczenia przysługują na 24 sierpnia, czyli dzień poprzedzający pierwsze wypłaty. Czternastka będzie zwolniona z podatku dochodowego, a wyniesie na rękę 1217,98 zł.

Terminy wypłat czternastki to 25 sierpnia, a następnie 1, 5, 6, 10, 15 i 20 września.

Na czternastki w pełnej wysokości mogą liczyć osoby, które pobierają emerytury lub renty do 2900 zł brutto. W przypadku osób, które mają przyznane świadczenia w wysokości między 2900 zł brutto a 4188,44 zł brutto, czternasta emerytura będzie zmniejszana na zasadzie „złotówka za złotówkę”. Stąd minimalna wartość dodatkowego świadczenia wyniesie 50 zł.

Kategorie: Aktualności